Arşiv

‘Bunları söylemek için kafayı yemek gerekir’

Habertürk’te yayınlanan Doğru Açı programına konuk olan Prof. Berktay, 1 Mayıs Katliamı’nın arkasında derin devlet yapılanmasının olmadığını öne sürdü.

Prof. Berktay, sol içinde çeşitli fraksiyonlar bulunduğunu ve bu fraksiyonlar içinde devlet için çalışan ajanlar olabileceğini iddia etti.

KAYNAK: İSTİHBARATÇILAR YAPTI 

Halil Berktay’ın bu sözleri büyük tepkiye neden olurken, eski MİT’çi Mahir Kaynak da Berktay’ın sözlerini reddetti.
Kaynak, 1 Mayıs 1977 katliamının solun kendi iç hesaplaşması olamayacağını belirten Kaynak, olaylar için “1980 darbesini hazırlayan bir istihbarat örgütünün operasyonudur” dedi.

LAÇİNER BİLE ŞAŞIRDI! 

Birikim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Laçiner ise, Berktay’ın açıklamalarına çok şaşırdığını söyledi. Sular İdaresi binasından otomatik silahlarla ateş açıldığını gördüğünü kaydeden Laçiner, katliamda devletin parmağı olduğunu söyledi.

KİM NE DEDİ? 

‘İdeolojik dışlanma tarihçiliği ezdi’ 

Tarihçi Berktay’ın sözlerini değerlendiren Aydın Çubukçu, ‘Bunları söylemek için düpedüz kafayı yemek gerekir’ derken, Ertuğrul Kürkçü ise ‘İdeolojik dışlanmanın tarihçiliği ezdiğini söyleyebilirim’ dedi. Radikal’e konuşan iki ismin değerlendirmeleri şöyle:

Aydın Çubukçu: Olup bitenler bu kadar ortaya dökülmüşken bunu söylemesi ilginç. Zamanlaması da önemli. Kendisi o zamanlar Aydınlık çevresindeydi, onlar provokasyon olacağı gerekçesiyle o gün katılmadılar. ‘Devlet solcular arasındaki bu kötü kavgadan yararlandı’ dese anlaşılır ve gerçek budur. Solcular arasındaki o gün korkunç denilebilecek ilişkiler devlete elverişli ortam yaratmıştır ama olayı solcular yapmıştır demek için düpedüz kafayı yemiş olmak gerekir.

Ertuğrul Kürkçü: Bu kadar büyük bir katliam ve sonuçları bu kadar derine giden bir olayın herhangi bir bağımsız araştırma, inceleme olmadan bu şekilde doğrudan doğruya mağdurlarıns sorumluluğuna yükleyerek hesabın kapatılmaya çalışılması olsa olsa o dönemin solundan duyulan rahatsızlığıa bağlanabilir. İdeolojik dışlanmanın ciddi tarihçiliği ezdiğini söyleyebilirim. İçinde olduğu Aydınlık Gazetesi’nin yarattığı 1 Mayıs katliamı algısını hatırlamadan bu noktaya geçiyor olması çok düşündürücü.

Otele polis yerleştirildiği ortaya çıkmıştı 

1977 yılındaki “Kanlı 1 Mayıs” sırasında, kalabalığa ateş açılan otelde polisler için oda tahsis edildiği ortaya çıkmıştı. Cumhuriyet gazetesinin, 12 Eylül dosyasından çıkan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait olduğu belirtilen bir belgeye dayandırarak verdiği habere göre; kutlamalara katılan yüz binlerce kişinin üzerine ateş açılan noktalardan biri olan Intercontinental Oteli’ne bir komiser ve iki polis memuru yerleştirildi. Eski Emniyet Müdürü Salih Bora ise, söz konusu ‘gizli’ yazışmada “Polis bu olayların dışındadır, içinde değildir” ifadesini kullanıyor.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.