Arşiv

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

Türkiye’nin geleneksel film festivalleri arasında emek cephesinden gelerek yerini alan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin yedincisi için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

1-7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak başlayacak olan festival, daha sonra diğer kentlerde bütün bir yıla yayılarak devam edecek.

Festival bu yıl, Türkiye halkının hak ve özgürlüklerine iktidar tarafından yapılan saldırılara cevapla, “Özgürlük emek ister” temasıyla gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve Türkiye’de işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival, Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), SES (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.Org tarafından organize ediliyor.

Belgesel ve kurmaca, yerli ve yabancı 50 filmi programına alan festivalin bu yıl yurtdışından sürpriz konukları olacak. Hem konuklar, hem de festival programı önümüzdeki günlerde açıklanacak. Festivalde tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olacak.

Festival kapsamında bu yıl gösterim salonlarının sayısı da arttırıldı.

Gösterimler İstanbul’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi, SALT Beyoğlu, Bağlam Yayınları Sinema Salonu, İstanbul Halkevi, Barış Manço Kültür Merkezi, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi’nde; Ankara’da Alman Kültür Merkezi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kızılay Büyülü Fener Sineması’ında; İzmir’de İzmir Fransız Kültür Merkezi, İsmet İnönü Kültür Merkezi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Ege Sanat Merkezi’nde; Diyarbakır’da Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi Sinema Salonu, Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda gerçekleştirilecek. Programa eklenecek salonlar önümüzdeki günlerde açıklanacak. Ayrıca her yıl olduğu gibi yoksul mahallelerde de gösterimler yapılacak.

Festivalle ilgili tüm bilgiler için

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.